Täna arendatakse mitmeid erinevaid elektrolüüsirakke, millel on omad eelised, piirangud ja potentsiaalsed rakendused. Elektrolüüsirakke liigitatakse peamiselt elektrolüüdi tüübi järgi: leeliselised (AEC), polümeerelektrolüütmembraaniga (PEMEC), sulanud karbonaadiga (MCEC) ja tahkiselektrolüüsirakud (SOEC). SOEC-sid peetakse üheks tõhusamaks ja paljulubavamaks elektrolüüsirakkude tüübiks, kuna need suudavad muundada energiat ja vett vesinikuks elektrienergia tõhususega üle 90%.
H2Electro on süvatehnoloogia iduettevõte, mis pärineb Tartu Ülikoolist. H2Electro tehnoloogia uuenduslikkus seisneb selles, et enamik tänapäeval kasutatavat SOEC-tehnoloogiat kasutab elektroodidena Ni-YZS, kuid H2Electro on välja töötanud uudsed keraamilised kütuseelektroodid, mis on oluliselt stabiilsemad võrreldes Ni-YSZ-ga, kuna keraamilised elektroodid on palju vähem tundlikud hapniku suhtes. Keraamiliste kütuseelektroodide kasutamine võimaldab vähendada tahkeoksiid-elektrolüsaatorite (SOE) kõrgeid tootmiskulusid ja suurendada elektrolüüsiraku stabiilsust.
DynElectro on Taani iduettevõte, mis on patenteerinud vahelduvvoolu alalisvoolu (AC:DC) tehnoloogia, mis võimaldab SOE-l senisest efektiivsemalt toimida, vältides temperatuurimuutusi, mis muidu kiirendaksid raku lagunemist.
H2Electro ja DynElectro otsisid viise, kuidas testida oma tehnoloogiate koostoimet. AC:DC tehnoloogia kasutamine koos H2Electro tehnoloogiaga võiks potentsiaalselt suurendada SOE eluiga, võimsust ja tuua alla ka tootmiskulusid. Seega võiks nende kahe tehnoloogia kooskasutamine anda mõlemale ettevõttele konkurentsieelise.
Selleks testimiseks soovisid nad taotleda toetust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse rakendusuuringute programmist. Sellepärast pöördusid H2Electro ja DynElectro Haap Consultingu meeskonna poole. Me aitasime neil määratleda oma projekti eesmärgid, meetodid ja oodatavad tulemused koos põhjaliku eelarve ja toetavate materjalidega.
Meie koostöö oli edukas ning H2Electro ja DynElectro said EASilt 1,8 miljoni euro suuruse toetuse. Kogu projekti eelarve oli 2,2 miljonit eurot.
EASi rakendusuuringute programm on avatud pidevalt. Võtke meiega ühendust aadressil info@haap.ee, et saada rohkem teavet sarnaste rahastamisvõimaluste kohta.